Bentonite برای اولین بار در سال ۱۸۹۰ در منطقه بنتون در ایالت مونتانا شناخته و نامگذاری شد. بنتونیت یک کانی معدنی آذرین ایجاد شده از خاکستر های آتشفشانی حاوی اسمکتیت بوده به دلیل دارای بودن منافذی در ساختار خود و نیز شارژ منفی ، قادر به جذب آب و تورم پذیری زیاد است.

اصولا خاک بنتونیت یک نوع خاک رس با دانه بندی بسیار ریز است که دارای حداقل ۸۵ درصد مونت موریلونیت بوده و ساختمان آن از نوع آلومینوسیلیکاتی سه لایه می باشد. بنتونیت خاک رس می تواند حاوی عناصر مختلفی همچون آلومینیوم ، منیزیم ، کلسیم و سدیم در ساختار مولکولی خود باشد.

بنتونیت خاک رس یک پوشش دهنده و پر کننده چند منظوره است که سبب شده در صنایع تولید لاستیک ، رنگ و پوشش ، چسب و سیلانت ، کاشی و سرامیک و … بکار رود. همچنین با استفاده از روش هایی می توان آن را اکتیو کرده و برای تهیه چاه ارت استفاده نمود. فروش بنتونیت صادراتی بیشتر به کشور عراق و کشور های حاشیه خلیج فارس می باشد که از آن برای مصرف در چاه های نفت و گاز خود استفاده می کنند.

انواع بنتونیت در طبیعت بر اساس ناخالصی ها و عناصر غالب موجود در آن ایجاد می شود. این عناصر به دلیل ویژگی های  ژئومورفولوژی ایجاد شده و بر خصوصیات مختلف خاک بنتونیت ماثر است. انواع مختلف آن عبارتند از: